Data: 14-15 września 2019r.

Miejsce NIEDAMIRÓW  56 – Pensjonat Ziemowit

Udział członków stowarzyszenia jest bezpłatny, pod warunkiem niezalegania z opłatą składek członkowskich do Stowarzyszenia.

Koszt osób (towarzyszących) spoza Stowarzyszenia wynosi  około 200zł. 

 

Poniżej propozycja programowa

Spotykamy się o godzinie 11 w pensjonacie Ziemowit w miejscowości Niedamirów 56

http://www.ziemowit-urlop.pl/

Niedamirów – Jest to wieś położona jest na obszarze wschodnich Karkonoszy, a dokładniej Lasockiego Grzbietu, w dolinie potoku Ostrężnik, lewego dopływu Bobru[1]. Najniżej leżące zabudowania wkraczają na obszar Kotliny Kamiennogórskiej. Od południa i zachodu biegnie granica z Czechami. Wieś ciągnie się na przestrzeni 1,2 km na wysokości 535-580 m n.p.m.[1] Od południa osłonięta jest górą Kalwaria (713 m n.p.m.) z ruinami kapliczki. Niedamirów został założony w XIV w. jako wieś rycerska, należąca do śląskiego rodu rycerskiego von Seidlitz[1]. W 1399 roku opatMikołaj z Krzeszowa kupił ją dla klasztoru w Krzeszowie, wieś nie zmieniła właściciela do kasaty dóbr klasztornych w 1810 roku[1]. W 1747 roku mieszkało tu 23 kmieci oraz 84 zagrodników i chałupników, a w 1810 roku było 116 budynków, w tym: szkoła katolicka, młyn wodny, gorzelnia i karczma, poza tym działało 38 warsztatów tkackich[1]. Po 1945 roku charakter Niedamirowa nie zmienił się, w 1993 roku było tu 39 gospodarstw rolnych[1]. Od 1945 roku do 15 maja 1991 roku w miejscowości stacjonowała Strażnica WOP Niedamirów, a następnie jako strażnica Straży Granicznej. Nieopodal wsi do 21 grudnia 2007 roku funkcjonowały przejścia graniczne na szlakach turystycznych: Niedamirów-Žacléř i Niedamirów-Horni Albeřice.

około godz. 12 – posiłek jednodaniowy

Po posiłku – wyruszymy w góry propozycja tras:

1. szlakiem żółtym na Lasocki Grzbiet (punkt Widokowy) następnie szlakiem czerwonym na Richorsky kriz i dalej żółtym do czeskiego schroniska „Rychorska Bouda” (tam można napić się piwa) powrót szlakiem zielonym do pensjonatu Długość trasy około 14 km – suma podejść 500 m. trasa z pięknymi widokami wiedzie przez Lasocki Grzbiet i Rychory.

2. Szlakiem żółtym do Zaclerza (dolina Bobru) , potem niebieskim do pensjonatu OZON, tam odpoczynek można wypić piwo, i powrót do Niedamirowa trasa około 12 km ale teren bardziej plaski

3. Dowolne warianty przejścia – grzbietem Lasockim po stronie polskiej lub Czeskiej

godzina 18-18:30 – kolacja (jak się uda – jako danie główne pieczony prosiak), jak nie to tradycyjny gril

2. Dzień drugi

Śniadanie – w godzinach – 9 -11 i wyjeżdżamy z ośrodka

Po śniadaniu jedziemy  do Sztolni w Kowarach , zwiedzamy sztolnie i jemy obiad.

Po obiedzie – wracamy do domów